mangal yakma

Barbekü Nasıl Yakılır !

Guruss Kömürlü Barbekü Mangal Modelleri …

Kömür barbekünüz den en iyi şekilde yararlanmak için basit adımlarımızı izleyin. Barbekü’yü nasıl güvenli bir şekilde yakacağınızı, kömürlerinizi düzenlemenin yollarını ve ne zaman pişirmeye başlayacağınızı öğrenin.

Yaz ayları gelmeye başladığında, kutlamak için ailenizi ve arkadaşlarınızı bir barbekü için toplamaktan daha iyi bir yol yoktur. Kömürlerin nasıl yakılacağından emin değilseniz veya kebaplarınızı gevrek bir şekilde yakmaktan endişe ediyorsanız, barbekü yapma ve kömürlerin ne zaman pişirmeye hazır olduğunu nasıl anlayacağımız la ilgili ipuçlarımızı okuyun.

Mangalınızı cızırtılı bir başlangıç ​​yapmak için ihtiyacınız olan tüm tavsiyelere sahibiz…

Güvenli bir şekilde barbekü yapmanıza yardımcı olacak ipuçları

  1. Açık bir alanda kurun

Kapalı bir ateş yakıyorsunuz, bu yüzden barbeküyü çitlerden veya ağaçlardan uzak açık bir alana yerleştirin. Yakında bir yangın söndürücü veya bir kova su bulundurun ve çocukları ve evcil hayvanları uzak tutun. Uzun saplı maşalar ve yalıtımlı kulplu uygun barbekü ekipmanları kullanın, aksi takdirde kendinizi yakabilirsiniz.

  1. Kaliteli kömür satın 

Kaliteli ve sürdürülebilir bir şekilde üretilen odun kömürünü deneyin ve satın alın – coppiced odundan veya Orman Komisyonu onaylı odundan yapılmış odun kömürü arayın. Bu kolayca yanar, daha iyi yanar ve hızlandırıcı içeren kömürlerin aksine yemeğin lezzetini bozmaz. 

  1. Baca başlatıcı kullanın

Bu boru şekilli marşlardan birini kullanmak, kömürü birkaç sayfa gazete ile kolayca yakabileceğiniz anlamına gelir – kömürler hızlı ve kolay bir şekilde yakalanır ve parlamaya başlar. Baca ayrıca kömürleri (ve sizi) rüzgarlı bir günde korur. Kömürler hazır olduğunda, güvenli ve kolay bir şekilde barbeküye devredebilirsiniz. 

  1. Baca yoksa kömürünüzü bir yığın halinde düzenleyin

Gazete veya doğal şöminelerin toplarını (odun talaşı veya yün gibi) kömürlerin arasına itin. Kağıdı ve itfaiyecileri aydınlatın ve alevlerin kendi zamanında yakalanıp gitmesine izin verin. Sonra tekrar ölmelerine izin verin – alevlerle başaracağınız tek şey yanmış yiyecekler. Pişirmek için kül kömürlerine ihtiyacınız var.

Birkaç kömür yakıldığında, geri kalanlar kendi başlarına yakalanacak, bu yüzden daha fazla itfaiye ekleyerek onları acele etmeyin. Eğer barbekü yaparken ısı ölmeye başlarsa, barbekünün dışına kömür ekleyin ve üzerlerinde pişirmeden önce alevlenip ölmesini bekleyin.  

  1. Pişirmeye başlamadan önce doğrudan veya dolaylı ısıya ihtiyacınız olup olmadığını bilin

Kömürlerinizi nasıl düzenlediğiniz, size farklı ısı bölgeleri ve barbekü üzerinde daha fazla kontrol sağlayacaktır. 

Doğrudan ısı 

Bir barbeküyü set üstü ocak olarak düşünüyorsanız, eşit bir kömür tabakasını yakmak, her şeyi en sıcak tavada en yüksek ısıda pişirmeye eşdeğerdir. Her ne kadar bu doğrudan yöntem çabuk pişirilen ince et kesimleri için iyi olsa da (hamburger ve ince kesilmiş biftek gibi), pişirmek için daha fazla zamana ihtiyaç duyan her şeyi yakar.

Dolaylı ısı 

Kömürleri barbekünün bir tarafına itin ve diğer sıcaklıkları elde etmek için diğer tarafı serbest tutun – dolaylı ısı ile pişirmek için kömürsüz tarafı kullanın. Sadece bir taraftaki sıcak kömürler, bir buçukta pişirmenizi ve diğer tarafta yiyecekleri sıcak tutmanızı sağlar. Bir su ısıtıcısı Barbekü varsa, bu büyük et parçalarının dolaylı düşük ve yavaş pişirme için bir kurulum.

İkinci yol, barbekünün ortasına eski bir kavurma tepsisi oturtmak ve kömürleri etrafına yığmak, daha sonra ızgaradaki yiyecekleri tekrar kapakla kaplı tepsinin üzerine pişirmektir. Isı, mangalın etrafında dolaşarak size sıcak bir sigara / tükürme efekti verir.

Dolaylı pişirme, tavuk ve kuzu gibi kemik üzerindeki daha büyük eklemler ve etler için mükemmeldir. Balık filetosu gibi daha hassas ürünler için de harikadır. Ayrıca, diğer maddeleri hızlı bir şekilde kahverengileştirmek isterseniz, kömürlerin istiflendiği yerlerde doğrudan ısı verir. Dolaylı olarak yemek pişirmek, yiyeceklerin yanmayacağı veya yanmayacağı anlamına gelir. 

Her birinden biraz

Kömürleri eğerek, sıcaktan erimeye ve hafifçe cızırdamaya kadar bir sıcaklık gradyanı elde edersiniz. Bu, bir kalabalık için mangal yaparken yararlıdır – bir ucunda işlerinizi yaparken diğer ucunda tam peltte pişirebilirsiniz.

  1. Kömürlerinizin ne zaman hazır olduğunu tanımayı öğrenin


Kömürler hazır olmadığında bir şeyler pişirmeye çalışırsanız, aşırı pişebilir veya yanabilir – almaya değer bir risk değildir. Yemeğinizi ne zaman pişirmeye başlayacağınıza karar vermek için renk kodu kılavuzumuzu kullanın:

Alevli siyah veya gri: Henüz hazır değil. Uzaklaşın, bir bira içip rahatlayın.

Kırmızı merkezlerle parlayan beyaz sıcak (kontrol etmek için çok hafifçe üfleyin):  Doğrudan ısıya hazır.

Küllü beyaz ama yine de çok sıcak: Dolaylı ısıya veya kömürlerde pişirmeye hazır.

 

 

× nasıl yardım edebilirim?